Classroom price check

Classroom price check

What’s the true price of a bottle of water? Completely up to you in this game! Turn your classroom into a market stall by slapping price tags on everything you see, doors, air conditioners, books, anything is fair game. Learners use the correct pronoun and ask questions to check the price

p_20160915_164207

Number of learners:  1+

Time:  10 minutes

Student type: aged 6-9, aged 9-12

Type: Active game, Skills game

Materials: Paper, pens, cellotape, scissors, miscellaneous objects.

Language: IAsking how much something is. Pronouns: this, that, It is, Numbers. (How much is that? How much is this? It’s $6.99)

Why play this game?

  • Fun
  • Review of numbers
  • Learner autonomy, they choose the price and object.
  • Good for kinaesthetic learners

How to play

  • Preparation- Cut out some small slips of paper and write prices on them, for example $4.25. Prepare some blank slips for learners to write prices on, and also some cellotape to attach them to an object later on.
  • Elicit ‘this and that’. Hold your arms in front of chest and elicit ‘this’, point across the classroom and elicit ‘that’. Drill until students are confident, and ask ‘What’s this/that? Questions and elicit the answer It’s a _____’.
  • Demo the game by placing one of the prices on to a door and standing next to it. Drill ‘how much is this?’ emphasis that since you are next to the door it’s ‘this’. Drill questions using ‘how much is that?’, and repeat it for a range of objects. Finally elicit the answer, for example ‘It’s $12.00’.
  • Give learners a time limit of a minute and tell them they need to write down some prices on to the slips of paper. Drill the prices, and ask learners to stick the prices onto objects using cellotape.
  • Demo the game once more, again emphasising this or that depends on distance. Finally allow learners to choose an object and move towards or away from it and ask the question. learners take turn asking and answering questions.
  • This can be made more difficult by increasing the prices into the 100’s or 1000’s, or by including ‘How much are these/those?’ questions if learners are aware of the difference in meaning.

     

Download the plan

classroom-price-check

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *